COMPETITION


Nomined works

authorworkcountryyear
AL+ALPerpetual Motion in the Land of Milk and HoneyUK2004
Robert ArnoldZeno's ParadoxUSA2003
Yael BartanaKings of the HillNL/IL2003
Yann Bertrand, Damien SerbadChrysalideF2004
Dan Boord, Luis ValdovinoTHEMESUSA2004
Pawel BorkowskiThe Sound No. 2PL2003
Jasper van der BrinkTunnel VisionNL2004
Hercli BundiCrashCH2004
Antonin De Bemelsil S'AGiTB2003
Anouk de Clercq, Joris Cool, Anton AekiBuildingB2003
Harrell FletcherThe Problem of Possible RedemptionUSA2003
Grzegorz GonsiorThe EyePL2003
Izabella GustowskaMy EuropePL2004
Sachiko Hayashiboop-oop-a-doopJ/S2004
Nelson HendricksSatelitteCND2004
Harald HolbaBitcrusherA2004
Christopher HoltomRandezvousUK2003/2004
Shinsuke InaCrane PerformanceJ2004
Elyasaf KownerTriumvirateIL2003
Igor KrenzThe White Whall 01-05PL2005
Dariusz KrzeczekLUUKKAANKANGAS - UPDATED,REVISITEDPL/A2004
Agata KureckiHandgemachtD/PL2004
Ryoichi KurokawaEverything You Can See Through a Little HoleJP2004
Takeshi KushidaThe Light and the Darkness: parts: "Kannon" and "Flow"J2004
Annmarie LaneseyGetting OffUSA2003
Vicente LaurentUnreal DoubresF2004
liahardVideo/G.S.I.L.XIXA2002-04
Woo Ling-lingMissing HenryCN2003
Tim MacmillanAnimal tragicUK2004
Michael MastrototaroPozor 2A2004
Cezar MigliorinAction and DispersionBR2003
Tamara MoyzesThe last orgasmIL/SK2003
Börries Müller-BüschingThe Eye of OlympiaD2003
Jan van NuenenSET-4NL2003
Jacek NiegodaDissenterPL1995-2005
Ivan ÖrkényThe Order of TemplatesUSA / H2004
Oliver PietschTunedD2004
Nicolas ProvostOh DearB2003
Koka RamishviliGood MorningCH / GE2004
Emily RichardsonAspectUK2004
Stefan RiekelesDockyardD2004
Juan RomeroA Pragmatic of LinksE2004
Su RynardBearCDN2004
Corinna SchnittNext TimeD2003
Volker SchreinerCounterD2004
Eric Siu Chi-manSliding WhitesCN2003
Markus SoukupSupport To FlyUK2004
Mike StubbsCultural quarterUK2003
Ho TamIn the DarkCDN2004
Frank TheysSelf-PortraitB2003
Martijn VeldhoenMomentumNL2003
Jan VerbeekOn a Wednesday Night in TokyoD2004
visomat inc.Modell Statt BerlinD2004
Choi Wai HungGame of Death 2CDN2004
Kathrin Maria WolkowiczBaba JagaD2004
Edward ZajecglAmorUSA2003
authorworkcountryyear
Catherine Czacki, Maggie Foster, Claudia MendozaSyndromeUSA2004
Adad HannahRoom 112CDN2004
Christopher HoltomPeripheryUK2003/2004
Lynn PookÁ Fleur de peau: soundinstalation for one bodyF/D2003
Orna Portugaly, Daphna Talithman, Sharon YoungerHeartbeatsIL2004
Niklas RoyGrafikdemoD2004
Keiko Takahashi, Shinji SasadaRakugakiJ2004
Danielle Wilde, Romy AchituvCompediumF2003
authorworkcountryyear
DS-X.org (Thomas Dumke, Matthias Härtig, Daniel Mühne)image-controlled sound nanospheresD2004
Sara Kolster, Derek HolzerResonanCITYNL2004
Seiichiro MatsumurarifmakJ/NL2004-05
authorworkcountryyear
Simon BiggsBook of BooksUK2004
Alessandro CapozzoAbstract CodexIT2004
Kisky Netmedia (Katie Lips and Paul Stringer)freeloaderUK2004
Brian MackernChamanic InterferencesUR2004
David Muth (Soda creative Ltd.)Soda conductorUK2003
Miikka PoutiainenTimeDreamsFIN2004
Juliana Sato YamashitaSearchScapesBR/USA2004-05
Vladimir TodorovicGame MusicSCG2004




Click here for full list of nomined works and for number of entries.