Press Room

KOMUNIKAT PRASOWY # 3: AKREDYTACJE [04.05.2005]

Akredytacja prasowa Umożliwia wolny wstęp na wszystkie wydarzenia WRO 05, można ją zamówić wysyłając maila o treści "akredytacja" na adres: info@wrocenter.pl, należy przy tym podać imię i nazwisko oraz nazwę redakcji. Akredytację można odebrać w infocenter w Teatrze Współczesnym od 11 maja za okazaniem legitymacji prasowej lub potwierdzenia o współpracy redakcyjnej.KOMUNIKAT PRASOWY # 1 [21.03.2005]

Rekordowa ilość prac w konkursie 11 Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 05 - trwają intensywne przeglądy - prace programowe na ukończeniu.

Kilkuoosobowa komisja selekcyjna kończy właśnie przegląd 1174 prac zgłoszonych do konkursu WRO przez artystów z 46 krajów. Z tej rekordowej liczby zostanie do końca marca wybranych kilkadziesiąt prac, które będą zaprezentowane publiczności i międzynarodowemu jury podczas Biennale WRO 05, odbywającego się po raz jedenasty we Wrocławiu od 11 do 15 maja 2005.

Robert Cahen, kadr z "Sept Visions",
1995 (FR), program monograficzny
podczas Biennale WRO 05

Konkurs WRO obejmuje nie tylko prace ekranowe, jury będzie także oceniać instalacje medialne, performances, prace sieciowe i art CD-ROMy. Pełna lista prac i artystów zakwalifikowanych do konkursu zostanie opublikowana 31 marca 2005 na stronie http://wro05.wrocenter.pl

Projekcjom konkursowym, towarzyszyć będą prezentacje programów specjalnych i monograficznych przygotowanych przez kuratorów z WRO i innych ośrodków sztuki mediów z Austrii, Francji, Kanady, Serbii i Czarnogóry, USA i Wielkiej Brytanii.

Dla zagranicznych obserwatorów i gości Biennale szczególnie interesujący będzie również pokaz polski, obejmujący wybór najciekawszych z 214 najnowszych prac zgłoszonych do konkursu przez polskich autorów.

Miejscem działań festiwalowych będzie po kilkuletniej przerwie ponownie Teatr Współczesny, w którym publiczość obejrzy pokazy konkursowe, monograficzne i specjalne, a także performances i instalacje. Natomiast aż do 29 maja 2005 w Muzeum Narodowym będzie można oglądać specjalną ekspozycję Biennale, przygotowaną wspólnie przez WRO i Muzeum Narodowe międzynarodową wystawę interaktywnych instalacji medialnych.

Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO od swojej pierwszej edycji w grudniu 1989 roku przedstawia sztukę tworzoną środkami współczesnej kreacji i komunikacji. Początkowo jako Festiwal Wizualnych Realizacji Okołomuzycznych, WRO poświęcone było głównie prezentacji dzieł audiowizualnych w sztuce video i komputerowej, w instalacjach, performances i działaniach multimedialnych. Następnie, od 1993 r. - już jako biennale - obok audiowizualności ukazuje nowe strategie i terytoria cyfrowej komunikacji artystycznej. Stawia pytanie o rolę artysty wobec przenikania się kultury wysokiej i kultury popularnej; globalnej i lokalnej; komercyjnej i niezależnej. Akcentuje rolę indywidualnych postaw artystycznych w obliczu globalnych tendencji, zmienność eksperymentu artystycznego wobec kultury społeczeństwa spektaklu.

Koordynacja współpracy z mediami:
Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka akade@wrocenter.pl

Współpraca: Marta Kubik
wro@wrocenter.pl