Romy Achituv, Camille Utterback (USA), Text Rain, 1999


[Text Rain], 1999
instalacja interaktywna

W instalacji Text Rain uczestnicy stoją i poruszają się przed dużym ekranem. Na ekranie tym widzą swe lustrzane odbicie w czarno-białej projekcji wideo z kolorową animacją spadającego tekstu. Wydaje się, że tekst ląduje na głowach i ramionach uczestników niczym deszcz czy śnieg. Tekst odpowiada na ruchy uczestników i może być łapany, podrzucany i upuszczany na powrót. Spadający tekst zatrzyma się na wszystkim ciemniejszym od poziomu swego koloru i "spadnie" ponownie, kiedy przeszkoda zostanie usunięta. Spadające litery nie są przypadkowe, ale pochodzą z wierszy o ciele i języku. "Czytanie" fraz w instalacji Text Rain jest działaniem zarówno umysłu jak i naszej fizyczności.

Text Rain to interaktywna instalacja, która zaciera granice między rozpoznawalnym a magicznym, w wyjątkowy sposób odnosząc się do fizyczności percepcji. Uczestnicy Text Rain posługują się znajomym instrumentem własnego ciała, by wykonywać czynności, które wydają się magiczne - podrzucać i bawić się spadającymi literami, które tak naprawdę nieistnieją.






[Romy Achituv, (USA)]

Romy Achituv jest izraelskim artystą, który mieszka i pracuje na Brooklynie w Nowym Jorku. Studiował filozofię, rzeźbę i interaktywną telekomunikację w Jerozolimie i Nowym Jorku. Jego twórczość w coraz większym stopniu obejmuje wiele mediów; od fotografii i wideo po performance i nowe media. W swojej twórczości, oscylującej pomiędzy formalnymi eksperymentami a indywidualną ekspresją, Achituy stara się stwarzać symboliczne struktury refleksji nad medium i tym, co poza nim. Jego prace wideo, instalacje i eksperymentalne aplikacje były pokazywane na całym świecie, m.in. w Ars Electronica Center, Linz, Austria; ICC Tokyo; MOCA Taipei; Postmasters Gallery NYC; na FILE Electronic Language Festival, Sao-Paulo, Brazylia; Cinemas of the Future, Lille, France; oraz w Israel Museum, Jerozolima, Izrael. Wśród nagród, jakie otrzymał znajdują się nagroda krytyków OLB podczas European Media Art Festival 2000 oraz nagroda 2000 I.D. Interactive Media Design Review. Technologie rozwinięte przez Romy'ego Achituva zostały opatentowane przez Interval Research Corp., w Palo-Alto CA i przez Uniwersytet Nowojorski.


[Camille Utterback (USA)]

Camille Utterback jest pionierką sztuki i programowania instalacji interaktywnych. Jej prace prezentowane były w galeriach, muzeach i na festiwalach sztuki na całym świecie; m.in. w New Museum of Contemporary Art, American Museum of the Moving Image, Nowy Jork; NTT Inter Communication Center, Tokio; Seoul Metropolitan Museum of Art; Netherlands Institute for Media Art; Taipei Museum of Contemporary Art; Center for Contemporary Art, Kijów, Ukraina; oraz na Ars Electronice, Austria. Jej prace znajdują się w licznych prywatnych i publicznych kolekcjach takich jak La Caixa Foundation w Barcelonie, Hiszpania.

Utterback jest artystką nagradzaną prestiżowymi wyróżnieniami, wśród których znajdują się nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Transmediale (2005), Stypendium Fundacji Rockefellera dla Artystów Nowych Mediów (2002) oraz zamówienie z Whitney Museum na projekt CODeDOC na ich stronę internetową ArtPort (2002). Artystka opatentowała system inteligentnych kamer pracując jako asystent na Uniwersytecie Nowojorskim (2004). W 2002 została wybrana przez MIT's Technology Review członkiem grupy 'TR100 - czołowych 100 wynalazców roku poniżej 35 roku życia', a dwa lata wcześniej przez Res Magazine jedną z "Annual Res 10 - Dziesięć osób, które mają istotny wpływ na swoje dziedziny". Jej twórczość była prezentowana w Art in America (Październik, 2004), Wired Magazine (Luty 2004), The New York Times (2003, 2002, 2001), ARTnews (2001) wielu innych publikacjach.